Psikolojik Ölçüm ve Değerlendirmeler

ANKARA GELİŞİM ENVANTERİ(AGTE) : 0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimsel açıdan değerlendirilmesi amacıyla uygulanan bir ölçektir. Bebek ve çocukların dil gelişimi, kas gelişimi, zihinsel beceriler, sosyal gelişim ve öz bakım becerileri ile ilgili derinlemesine inceleyen değerlendirme sistemidir.

AGTE ile çocuğun sahip olduğu tüm beceriler detaylıca ölçülür. Ölçeğin değerlendirilmesi ve yorumlanması bir uzman tarafından yapılmalıdır.

FRANKURTER DİKKAT TESTİ: Dikkat testidir. 60-72 aylık çocuklara uygulanır.

BEİER CÜMLE TAMAMLAMA: Bireyi tanıyabilmek için olan bir cümle tamamlama testidir. Projektif testler arasında yer almaktadır. Bireyin ifade etmekte zorlandığı duygu ve düşüncelerini anlamaya yöneliktir. Psikoterapi sürecinde oldukça sık kullanılan bir yöntemdir.

Testin çocuk ve yetişkin olmak üzere iki formu vardır. A formu 56 eksik cümleyle 8-16 yaşlar arasındaki çocuklara uygulanmaktadır. B formu ise 67 eksik cümle ile yetişkin kişilere uygulanmaktadır.

D2 DİKKAT TESTİ: 9-60 yaş aralığına uygulanmaktadır. Test 14 satır, her satırda 47 karakteri içermektedir. En fazla 8 dakika içinde bitirilmesi gerekmektedir. Seçici dikkati ölçmeye yöneliktir.

BENDEN GESTALT GÖRSEL MOTOR ALGILAMA TESTİ: 5 yaş 6 ay ile 10 yıl 11 ay yaş aralığındaki çocuklara uygulanan bir performans testidir. Motor algılama becerilerini ölçmeyi hedefler. 9 şekilden oluşmaktadır ve çocuğun bu şekilleri çizmesi beklenir.

METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUĞU TESTİ: 1. sınıfa başlayacak çocukların okula hazır olmadığını ölçen bir okul olgunluk testidir.

PEABODY RESİM KELİME EŞLEŞTİRME TESTİ: 3-12 yaş aralığındaki çocukların dil gelişimini ölçmek amacıyla uygulanan bir testtir.

LOUİSA DUSS PSİKANALİTİK HİKAYELER TESTİ: Çocukların problemlerini çözümleyebilmek için geliştirelen projektif bir testtir. On tane yarım bırakılmış hikayeden oluşur. Çocuğun yarım bırakılmış hikayeleri tamamlaması istenir.

BURDON DİKKAT TESTİ: 10 ile 20 yaş arasındaki bireylere uygulanabilir. Kişinin dikkat gücünü ölçmek amacıyla uygulanır.

GESSEL GELİŞİM FİGÜRLERİ TESTİ: Çocukların motor beceri, görsel algı, görsel hafıza, el-göz koordinasyonu, küçük kas becerilerini ölçer.

SINAV KAYGISI ÖLÇEĞİ: Sınava hazırlanan öğrenciler için uygulanmaktadır. Öğrencilerdeki sınav kaygısının düzeyini ve sebebini tespit edebilmekte yardımcı olmaktadır.

Danışan Yorumları


0553 810 23 70

Beylikdüzü Psikolog- Uzman Klinik Psikolog Mehtap Ayyıldız

Uzm. Klinik Psikolog Mehtap Ayyıldız

İletişim