Online Terapi

Online Terapi

Pandemi sürecinde birçok alışkanlığımızda köklü değişimler yaşadık. Bunlardan bir tanesi de psikoterapi hizmetini gerçekleştirme şeklimiz oldu. Öncesinde psikoterapiyi yüz yüze yapmayı tercih ederken artık psikoterapi sürecini online platformdan yürütmenin daha sağlıklı olduğunu psikoterapistler ve danışanlar olarak deneyimledik.

Online Terapi Nedir?

Online terapinin yüz yüze yapılan bir psikoterapi seansından tek farkı psikoterapist ile danışanın fiziksel olarak aynı odada bulunmamasıdır. Yapılan araştırmalar online terapinin psikolojik rahatsızlıkları iyileştirmede etkili bir seçenek olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Psikoterapist ile danışanı internet ortamında görüntülü bir şekilde buluşturan  yöntemdir. Online terapide bağlantı için kamerası olan bir bilgisayar, cep telefonu veya tablet buna ek olarak iyi bir internet bağlantısı yeterli olmaktadır. Seans süresi klinikteki gibi 50 dakika sürmektedir. Seanslar genellikle haftada bir gün olurken danışanın ihtiyacına ve isteğine göre değişkenlik gösterebilir. Görüşmeler zoom, skype gibi danışana uygun olan bir görüntülü görüşme programı üzerinden gerçekleştirilir. Terapist ve danışanın önceden belirlerlenmiş randevu tarihi ve saatinde danışanın görüntülü aramayı başlatması ile gerçekleşir.

Online Terapinin Avantajları Nelerdir?

Yapılan araştırmalarda online terapinin memnuniyeti arttırdığı, terapiye erişimi kolaylaştırdığı ve alınan sonuçların gelişmesine katkı sağladığı gözlenmiştir. Yüz yüze terapi ile eşdeğer etkililikte olduğu saptanmıştır.

* Konumsal kısıtlama olmadan danışanın terapiye ulaşabilmesi

* Esnek zamanlama ile randevu saatinde kolaylık sağlanması

* Yurtdışında yaşayan danışanlar için anadilinde psikoterapi hizmeti sunması

* Terapi sürecinize birlikte başlamak istediğiniz psikoterapist ile aynı şehirde yaşamıyor olabilirsiniz ya da yoğun çalışma temponuzdan dolayı kliniğe gelmekte güçlük çekiyor olabilirsiniz. Bu durumlarda online terapi psikoterapiyi çok daha ulaşılabilir ve kolay bir hale getiriyor.

Danışan Yorumları0553 810 23 70

Beylikdüzü Psikolog- Uzman Klinik Psikolog Mehtap Ayyıldız

Uzm. Klinik Psikolog Mehtap Ayyıldız

İletişim