Çift ve Aile Danışmanlığı

Çift ve aile terapisi, evli olan ya da olmayan iki insanın kendi başlarına çözüm bulmakta zorlandığı konuların, iletişim problemlerinin ya da içinden çıkamadıkları kısır döngünün bir uzman desteği alınarak çözümlenme sürecidir. Uzman kişi danışanlarının sorunlarını, semptomlarını ve iletişim kalıplarını inceler, objektif bir bakış ile ilişkiyi incelerken kişilerin ilişkilerine zarar veren olumsuz davranışlarını iyileştirmeyi hedefler. 

Genellikle psikoterapi süreci çift ile birlikte yürütülür, fakat bazı durumlarda tek bir kişiye de ilişkisi ile alakalı destek verilebilir.

Her çiftin ilişki dinamikleri birbirinden farklıdır. Bu yüzden psikoterapi planlaması çiftin ihtiyacına yönelik bir çalışma olmaktadır. Her ne kadar çiftlerin ihtiyaçları ve beklentileri farklı olsa da çift terapisi uygulamasında en sık karşılaşılan sorun çiftler arasındaki iletişim eksikliğidir. Uzman kişi seans süresinde çiftlere eşit söz hakkı vererek duygulara odaklanılması ve olaylara karşı tarafın penceresinden bakabilmeyi öğretmeye çalışır.

Çift ve aile terapisindeki amaç iletişimi kuvvetlendirmek, sağlıksız ilişki örüntülerini onarmak ve çiftin kaynaklarını fark ederek ilişkiyi güçlendirmektir.

Danışan Yorumları


0553 810 23 70

Beylikdüzü Psikolog- Uzman Klinik Psikolog Mehtap Ayyıldız

Uzm. Klinik Psikolog Mehtap Ayyıldız

İletişim