Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Anlatılmalıdır?

Boşanma kararını çocuğa açıklamak çoğu zaman aileler için zorlayıcıdır. Ebeveynlerin aldığı bu karar direk olarak çocuğun hayatını etkilediği için bu konunun nasıl anlatılacağı ve bu sürecin nasıl olması gerektiği oldukça önemli bir konudur.

Boşanma hem yetişkinler olarak bizleri hem de çocukları etkileyen önemli  bir karardır. Boşanmaya sebebiyet verecek bir ortamda çocuğu büyütmektense çocuğun refah içinde yaşayacağı bir ortam sunmak her zaman önceliğimiz olmalıdır.

Bir evliliği sonlandırmak yetişkinler için ne kadar zorlayıcı ise çocuklar için de aynı şekildedir. Fakat her çocuğun boşanama ne kadar etkileneceğinin farklı olabileceği de unutulmamalıdır.

Dikkat edilmesi gerekenler;

  • Boşanma kararı kesinleştiğinde çocukla bu konuyu paylaşmalısınız. Boşanma kararının nasıl anlatılacağı çocuğun yaşına, gelişimine ve kişilik yapısına uygun şekilde olmalıdır.
  • Bu kararı anne baba olarak güvenli bir ortamda anlatmalısınız. Her iki tarafta aynı dili konuşarak tutarlı bir şekilde durumu aktarmasına dikkat edilmelidir.Çocuğun kendi duygularını rahatça ifade edebilmesi için alan tanıyın.
  • Kısa açık ve net cümleler kullanmalısınız. 
  • Konuşma esnasında sıklıkla sevginizi dile getirin ve çocuğunuzu sevmekten vazgeçmeyeceğinizi her zaman yanında olacağınızı sıkça ifade edin.
  • Sakin ve kontrollü olun. Çocuğunuz kaygılı olduğunuzu hissederse aynı kaygıyı kendisi de yaşamaya başlayacaktır.
  • Çocuğunuzun sorularını mümkün olduğunca yanıtlayın. İleriki hayatında nelerin değişeceğini (nerede ve kimle yaşayacağı, diğer ebeveynle ne sıklıkla ve nerede görüşeceği) anlatmalısınız.
  • Bu boşanma kararının anne ve babanın kararı olduğunu vurgulamanız gerekir. Çünkü 6 yaş dönemine kadar olan çocuklar kendilerini boşanmanın sebebi olarak görebilirler. Boşanmanın çocuğun herhangi bir davranışından kaynaklı olmadığını sıklıkla vurgulayın.
  • Bu dönemde radikal değişikliklerden (okul, bakıcı) kaçınılmalıdır. Çocuğun kendini güvende hissetmeye ihtiyaç duyduğu bu dönemde olabildiği kadar düzeni korumaya özen gösterilmelidir. 

Çocuğun boşanmadan ne kadar etkileneceğini belirleyen en önemli faktör belki de anne babanın boşanma sürecinde olan tutumudur diyebiliriz. Burada süreci iyi yönetebiliyor olmak çocuğun bu durumdan ne kadar etkileceğini de belirler. Boşanma sürecinde ve sonrasında çocuğunuzda davranış değişiklikleri, regresyon (gerileme) yaşanır ise bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Danışan Yorumları


0553 810 23 70

Beylikdüzü Psikolog- Uzman Klinik Psikolog Mehtap Ayyıldız

Uzm. Klinik Psikolog Mehtap Ayyıldız

İletişim